Психологічний портрет

Ви бачите гарний знімок - на ньому збентежено посміхається молода жінка, або дивиться прямо в очі серйозний чоловік. Якісний, професійно знятий портрет, на якому ваше зображення, але Ви не впізнаєте себе в кадрі, скільки б не вдивлялися. Знайоме почуття?

 

Таке відбувається, тому що в більшості випадків Ви бачите фотографа вперше в житті за 10 хвилин до зйомки. Фотограф не знає про вас зовсім нічого - в кращому випадку, він встигає запитати, хто Ви за професією, чим любите займатися у вільний час і поцікавитися, які емоції хочете передати під час фотосесії.

 

По суті, фотограф знімає не вас, а вашу реакцію на нього. Ви розгублені перед камерою, ніяково почуваєте себе в незвичному одязі або відчуваєте страшний стрес від необхідності позувати перед незнайомою людиною. Часто бар'єр може  бути подолано і протягом зйомки виходять природні, живі кадри - результат залежить від професіоналізму, досвіду фотографа і розкутості моделі.

 

Ми встигли перенасититися постановочними фото. Те, що сьогодні дійсно чіпляє - щирі кадри. Природна зовнішня краса, яка  відтіняється внутрішніми переживаннями, емоціями, почуттями, відтворена на світлині. Характер, який зчитується з першого погляду. Так з'явилося поняття «психологічний портрет».

 

Працюючи в цьому форматі, фотограф прагне побачити людину справжньою - такою, якою вона є в повсякденному житті. Вловити ті нюанси характеру, потаємні помисли, які зазвичай відкриті тільки для близьких. Такий портрет вражає своєю енергією і красою. Побачивши на знімку не просто людину, яка  причепурилася і прийняла вигідну позу, а саме себе - те, чого ми хочемо, опиняючись з іншої сторони об'єктиву.

 

Щоб досягти бажаного результату, потрібно заздалегідь підготуватися до процесу зйомки. Бажано, щоб людина, яка виявиться в кадрі, прийшла розслабленою, в комфортному для себе одязі, зі звичною зачіскою і макіяжем. Важливо, щоб вона мала у своєму розпорядженні вільний час, нікуди не поспішала і ні про що не турбувалася.

 

Етап налагодження контакту між фотографом та моделлю визначає те, наскільки легко буде проходити весь процес. Неквапливе знайомство, невимушена розмова, чашка кави - те, що допоможе розтопити лід і впоратися з хвилюванням, яке відчуває більшість людей, які готуються до фотосесії. Завдання фотографа на цій стадії - встигнути за короткий проміжок часу вловити основні риси характеру людини, особливості поведінки, милі звички.

 

Важливо, щоб на такій зйомці не було сторонніх: тільки фотограф і модель. Це сприяє встановленню емоційного контакту, який необхідний для отримання якісного психологічного портрета. Набагато простіше розслабитися в кадрі, якщо поруч не метушиться групка візажистів, стилістів і перукарів, не товпляться доброзичливі порадники в особі чоловіка, дружини або батьків, діти не бігають по майданчику в нестерпному очікуванні.

 

Є два основні підходи, як зняти дійсно живий портрет: викликати довіру і встановити досить глибокий тимчасовий контакт, або стати фотографом-невидимкою, який буде встигати ловити одномоментні емоції. Залежно від темпераменту людини, фотографу доведеться блискуче жартувати й віддаватися сумним спогадам разом із моделлю, дуріти або вести серйозну суперечку, а може трапитися, що буде достатньо протягом усього часу мовчки дивитися один одному в очі. Всі люди неповторні, і щоб відкрити їх справжню сутність, важливо вміти підбирати потрібні слова в потрібний час.

 

Що стосується технічного боку, то чи варто говорити, що фотограф повинен бути справжнім професіоналом - вибудовувати потрібний світло і ракурс, підбирати фон, який не буде відтіняти природні риси, формувати загальну картинку так, щоб ніщо не відволікало погляд від найголовнішого в людині, яка в кадрі. В ідеалі, фотограф взагалі не повинен розсіювати фокус уваги на технічні моменти, оперативно управлятися з обладнанням, тому що при зйомці психологічного портрета кожна секунда затримки може коштувати втрати контакту. Трішки триваліше виставлення освітлення і модель встигла замкнутися і втратити настрій.

 

Цікавий спосіб, що допомагає зняти психологічний страх перед об'єктивом - беззвучна зйомка. Коли з камери не "вилітає пташка», приголомшуючи своїм звуком всіх навколо, розслабитися і забути про те, що тебе фотографують, набагато простіше. Декому ж допомагає зйомка в природніх умовах - інколи студійна атмосфера напружує не менше, ніж шум бормашини в коридорі стоматології.

 

Успіх - в простоті. Чим нейтральнішим буде фон, чим менше зайвих деталей потрапить в кадр, чим меншу кількість технічних «наворотів» буде використано, тим яскравіше буде зчитуватися характер моделі. Старе як світ правило, яким, на жаль, часто нехтують.

 

Варто окремо поговорити про позу моделі. Мова тіла - найчесніша, сама красномовна. Навіть якщо вийде прийняти максимально природнє положення в кадрі, воно не буде виглядати гармонійно в поєднанні з пальцями рук, які видають хвилювання, нервово піднятим плечем або стиснутими зубами, що демонструють ретельно приховуване відчуття незручності.

 

Психологічний портрет - те, що неможливо зіграти. Спозувати, зімітувати, зобразити. Будь-яка фальш - і задумка втрачається, виходить звичайне шаблонне фото, яких у моделі, напевно, вже не один десяток. Багатьох лякає такий вид зйомки: всі звикли, що на фото потрібно неодмінно посміхатися по команді: «Чііііііз!» і розправляти плечі, щоб неодмінно виглядати виграшно. Це стереотип, бо справжня майстерність фотографа - красиво зняти справжнє, порушуючи канони класичного позування.

 

На психологічному портреті Ви будете зображені таким, яким Ви є - без прикрас і перебільшень. Живим, забавним, іронічним, який спіймав Дзен або зухвалим - таким, яким вас бачать люблячі люди. Заради цього варто перебороти свій страх і довіритися камері та фотографу.

Замовити зйомку психологічного портрету 
Переглянути портретні фото